Нова дума

БНУ „Христо Смирненски“ – Сеговия: „Заедно, за да бъде България!“

zoom БНУ „Христо Смирненски“ – Сеговия: „Заедно, за да бъде България!“

5 март 2025

На 1 март 2025 г. българското неделно училище „Христо Смирненски“ в Сеговия отпразнува своята 19-годишнина, като същевременно отбеляза и националния празник на България – Трети март. За този специален повод училището представи фолклорен концерт-спектакъл, озаглавен „Петко льо, капитанине“. Събитието събра както ученици и техните семейства, така и членове на българската общност в Сеговия и Испания, които празнуваха както рождения ден на учебното заведение, така и важността на българската култура, фолклор и традиции в чужбина.

Специален гост на събитието беше народната певица Росица Пейчева, която не само се присъедини към тържеството, но и е ключова фигура в развитието на фолклорната основа на училището през последните години. С нейна помощ българските деца в Сеговия имат възможност да се запознаят с автентичния български фолклор и да научат повече за традициите, които формират културната идентичност на нацията ни. Росица Пейчева е не само изпълнител на български народни песни, но и преподавател, който чрез онлайн уроци и постоянна подкрепа на училището помага да се съхрани автентичният български фолклор и да се предаде на новите поколения.

В допълнение към тържествата за 19-годишнината и празника на България, възпитаниците на училището активно участваха и в редица инициативи. Те отбелязаха Деня на мама – Осми март, под ръководството на Мария Иванова, като подготвиха специални изненади за своите майки, с което изразиха благодарността и обичта си. Освен това учениците, с ръководителя Лора Ниновска, посрещнаха и празника Баба Марта, като се запознаха с традициите и обичаите, свързани с този български празник. Така отново показаха важността на съхраняването на народните обичаи сред младите поколения.

Не по-малко вълнуващ беше и рециталът на героични стихотворения, организиран под ръководството на основателя на училище „Христо Смирненски“ – Хилда Първанова. Учениците се запознаха с българските народни герои и със стихотворения, които възпяват героизма и саможертвата на българите, борили се за свободата на Родината. Това бе не само емоционално изживяване за всички присъстващи, но и ценен урок по история и национална гордост.

В допълнение към празничните прояви, театрално-фолклорната формация „Възрожденче“, с художествен ръководител Теодора Русева и театрален ръководител Людмила Димитрова, за втора поредна година създаде театрално-танцови спектакли, които се уповават изцяло върху творчеството на народната певица Росица Пейчева. Вдъхновени от нейния принос към българския фолклор, създадените спектакли са истинско изражение на автентичния български дух и култура. Творчеството на Росица Пейчева е основното вдъхновение за работата на формацията, защото именно в него откриват най-чистия, автентичен и запазен български фолклор – това е наследството, което трябва да бъде предадено на бъдещите поколения. Формацията „Възрожденче“ използва музиката и песните на Роси Пейчева като основа за своите театрални изяви, създавайки неповторим синтез между народната песен, танц и възрожденски театър. Това не само запознава младите с автентичните традиции на България, но им разказва и историята ни, за да почувстват и съпреживеят героите ни, също така ги свързва с тях по начин, който е истински и въздействащ.

Снимки и видеоматериали от събитието може да намерите тук

БНУ „Христо Смирненски“ – Сеговия, е основано преди 19 години от учителката Хилда Първанова като средище за съхраняването на българския език и култура сред децата на българите в Сеговия. Както учителският колектив на училището (Хилда Първанова, Людмила Димитрова, Лора Ниновска, Мария Иванова и Теодора Русева – художествен ръководител), така и народната певица Росица Пейчева имат една обща кауза и цел – съхраняването на българските традиции и ценности, които са основни стълбове на националната ни идентичност. И в контекста на този процес, те играят важна роля в изградената система на образование и културно възпитание за децата на българите, живеещи в Сеговия.

Едни от най-силните елементи на дейността на училището са именно езикът и фолклорът, които са най-директният и емоционален начин за свързване на децата със своите корени, далеч от родината. Това е и една от причините, поради които фолклорът се преплита с език и история, и заема централно място в обучението на децата в училището. Специалните уроци по народни песни и танци, организираните концерти и събития като „Петко льо, капитанине“, са не само начин да се предадат традициите, но и да се запалят искрени чувства към родната култура, които ще останат в сърцата на децата и в бъдеще.

Росица Пейчева, с 33-годишен творчески път, и училището, основано преди 19 години, отгледало поколения български деца в Испания, са наясно с важността на съхраняването на българските корени, особено когато тези корени могат да бъдат застрашени от отчуждаване в чужбина. За децата на българската диаспора, които израстват далеч от родината си, най-сигурният и вдъхновяващ път към сърцата им е именно фолклорът. Съхранението и популяризирането на автентичния български фолклор е безспорно най-добрият начин да се запази българската идентичност за новото поколение.

Специалният концерт-спектакъл „Петко льо, капитанине“ беше истински празник на българската култура и изкуство, който остави незабравими спомени у всички присъстващи. Това беше събитие, което не само че отбеляза значима годишнина и националния празник на България, но и подчерта усилията на българското неделно училище „Христо Смирненски“ и на Росица Пейчева за съхраняване на българските традиции и фолклор в чужбина, вдъхновявайки новите поколения да се гордеят с наследството си и да го предават напред.

За съхранението на автентичния български фолклор и неговото значение проведохме кратък разговор със самата Роси Пейчева, който може да видите тук.

Сподели в:  facebook twitter google+
Коментирай

Коментари: