Нова дума

За здравните осигуровки и възстановяването на правата в България

1 април 2015

Здравните осигуровки в България винаги са тема, която предизвиква доста коментари и отзиви у нашите читатели. Възможността живеещите в чужбина да се освободят от плащането им със задна дата, зарадва много български граждани, избрали да реализират житейските си проекти извън родината. На теория лесно звучи и възстановяването на правата на здравноосигурени при окончателно завръщане в България. Дали обаче е така? Вижте две писма по темата.

 

Драга редакция, имам едно запитване. Случаят е следният:

Синът ми се прибра през 2014 година в България, след 8-годишно живеене в Испания. Тук е от 13 г. и последните 18 месеца получаваше помощи за безработен, но без да има трудов стаж (по други причини). След като му изтекоха, се прибра в България и за да си назначи личен лекар, го накараха да плаща някакви 10 месеца от Испания, сума от 300 лв. плюс лихви. Този месец навършва 21 години, преди да почне да получава помощи, учеше, но без да завърши успешно. Значи, от България му търсят да плаща тези 10 месеца в периода след навършване на 18 г. до 20 г. (през тези 2 години, когато вече е пълнолетен). От Испания са им пратили документ Е104 и от него му изваждат 10 месеца, за които казват, че не е осигуряван тук. А, знаете, че в Испания здравеопазването за безработните е безплатно, това не се ли знае в България?.

Изпратих на майка ми (тя се занимава с документите на сина ми), копие от информацията, където пише правата и задълженията към НАП, което майка ми го е показала, след няколко разходки до офисите на НАП и където съответните служителки не обясняват нищо, по незнание ли не знам. Даже се учудвали, че в Испания не се плащат здравни осигуровки... 

Трябваше аз да търся информация, за да се осведомя и търся помощ и реших да Ви пиша. 

След като показала копие за възстановяване на правата към НАП, служителката се “озъбила любезно“: „Защо ми го носите?“, а майка ми отвърнала: „За да ми обясните какво да правя“, и тогава онази казала, че има друг вариант – да се извади извадка от Национална полиция в Пловдив, с което да се удостовери кога е влизал и излизал през граница и че е живял 8 години в Испания. Направиха го, занесла го майка ми на шефката в НАП Пловдив и тя казала, че не върши работа. Майка ми казала, че е учил през това време и тогава шефката й казала да занесе такова удостоверение. 

Сега съм се заела да пратя. Защото въпреки всичко са платили тези пари плюс дължащите се за месеците откакто е в България, защото имаше назначен ТЕЛК през миналия месец. На всичкото отгоре е болен, има 60% инвалидност (психическо заболяване). През тези месеци, докато се оправят документите, трябваше да си плаща лекарствата и т.н. Знаете – не можеше да се назначи личен лекар, без да се плати.

После казали, че ако занесе документ, за да докаже, че е учил, ще им върнат парите, в което се съмнявам.

Въпросът ми е, какви са правата му в този случай, след като в Испания не се плащат здравни осигуровки, а го задължават да плаща в България, въпреки че е живял в Испания през този период? 

Ще му върнат ли парите, ако представи Certificacíon academico, че е учил през това време? Как е по закон?

Благодаря Ви предварително!

Поздрави, Надя

 

***

 

Здравейте!

Ето какво ми се случи във връзка със здравните ми осигуровки, когато се завърнах миналата пролет в България. Бях отписана по чл. 40а заради напускане на страната, но когато поисках да си възстановя правата чрез заплащане на 1 година назад, ми поискаха документ Е104 или бележка от полицията кога съм се завърнала. Не съм осигурявана в Испания – знаем, че там за да ползваш здравни услуги осигуровки не са задължителни и дори и нелегалните чужденци имат право на здравно обслужване. А в бележката от полицията фигурира, че за последно съм напуснала България през 2010 г. и няма дати на завръщането ми – знаем, че не са задължени да ни проверяват на границата, откакто сме в ЕС.

Тогава ми казаха, че трябва да платя пълните си здравни осигуровки за 3 години назад, за да си възстановя правата. По друг начин не можело. Подлежала съм на задължително здравно осигуряване и след като не съм осигурявана в Испания, трябвало да бъда осигурявана у нас, нищо, че не съм живяла там. Бихте ли посочили в кой закон е указано това? Информацията, която намирам в сайта на НАП, е че мога само да си платя за 1 г. назад щом съм изключена по този член. Затова моля, кажете къде е указано, че ако не се осигуряваш в страната от ЕС, в която живееш, трябва да се осигуряваш у нас?

Благодаря предварително!

Станислава

 

Потърсихме отговорите на зададените от нашите читателки въпроси директно от Националната агенция по приходите (НАП) в България, която администрира здравните осигуровки. Може да го прочетете в брой 527 на "Нова дума". Там са публикувани и правилата за освобождаване от здравни осигуровки у нас и за възстановяване на правата.

Сподели в:  facebook twitter google+
Коментирай

Коментари: