Нова дума

Зачитане у нас на трудов стаж от страна-членка на ЕС

7 септември 2017

Въпросът и отговорът на експерти на Министерството на труда и социалната политика са публикувани в сайта на институцията

Въпрос:

Здравейте! Бих искал да знам как се зачита трудов стаж от чужбина? Получих документ от държавата, в която съм пребивавал 6 години, за това, че съм бил осигурена там, трябва ли да го представя в институция в България? Представих го в НАП за зачитане на осигуровки. Необходимо ли е да бъде представен и в друга институция? Благодаря!

Отговор:

Съгласно действащото българско законодателство, и по-специално разпоредбите на чл. 351, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ) и чл. 13 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж, е предвидена възможност за зачитане на трудов стаж, придобит през времето, през което лицето е изпълнявало държавна служба или работа по трудово правоотношение според законодателството на друга държава-членка на Европейския съюз, в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария, както и времето на заемане на длъжност в институция на Европейския съюз, удостоверено с акт за възникване и за прекратяване на правоотношението. За да бъде зачетен положеният от Вас трудов стаж в някоя от горепосочените страни от сегашния Ви работодател, следва да подадете заявление до него, към което да приложите документи, които дават основание за признаване на трудовия стаж. Такива документи могат да бъдат акт за възникване и за прекратяване на правоотношението и/или документи, издадени от работодателя и/или от компетентна институция съгласно законодателството на съответната държава, за обстоятелствата или за някои от тях, които дават основание за признаване на трудовия стаж. Въз основа на предоставените със заявлението документи, ако те дават основание да се приеме, че са налице условията по чл. 351, ал. 2 от КТ, работодателят следва да предприеме необходимите действия за осигуряване на ползването на права по трудовото правоотношение, произтичащи от наличието и продължителността на трудовия стаж. Представените документи следва да бъдат върнати на лицето, като копие от тях или техен опис се съхранява в трудовото досие. Трудовият стаж, положен в друга държава, не се вписва в трудовата книжка.

 

Пълният отговор е публикуван в брой 587 на "Нова дума".

Сподели в:  facebook twitter google+
Коментирай

Коментари: