Грешки, които трябва да се избягват при създаването на фирма


10 януари 2019
Според данни на Националния статистически институт в Испания едва 40% от фирмите успяват да надхвърлят 5 години живот. Степента на оцеляване на испанските компании е една от най-ниските в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). През 2017 г. 28 754 компании са закрити – не на последно място поради грешки в самото им създаване.
Допускането на грешки при създаването на компания е по-често, отколкото се смята. Всъщност дори и големи предприемачи имат зад гърба си натрупани неуспехи и биха дали всичко, за да са знаели, когато са започнали, това, което знаят сега. Много от грешките се повтарят и това дава възможност да се изготви краткия им списък, за да се избегнат.
Не се налучква формата на дружеството.
От предприемач като autónomo c плоска тарифа от 60 евро до създаването на дружество с ограничена отговорност (Sociedad Limitada, SL), има няколко правни формули за започване на бизнес проект, но не всички имат еднакви легални и счетоводни последици. Със SL личната собственост на предприемача ще бъде по-защитена, но ще има нужда и от съветник, който ще се грижи за сметките, както сочи специализираната адвокатска кантора Ceca Magán Abogados.
Не се регистрира в IAE.
Самото име на Данъка върху икономическите дейности (Impuesto de Actividades Económicas, IAE) може да доведе до грешка. Много хора бъркат понятията – могат да бъдат освободени от плащането на IAE, но въпреки това трябва да се регистрират в IAE. За да се практикува като autónomo или да се извършва някаква икономическа дейност, е необходимо регистриране и посочване на дейността. След това физическите лица са освободени от плащането; това се отнася за всички autónomos, както и за юридически дружества, чийто оборот не надхвърля един милион евро.
Лош избор на съдружници.
Това е често повтаряща се грешка, но трудна за преодоляване. В началото всичко е „цветя и рози“ – прави се бизнес план, разпределят се задачите. Но нещата могат да вземат друг обрат още при стартирането на бизнеса или когато възникнат първите трудности. Най-добрият начин да избегнат проблемите е да се направи нотариално заверен документ, в който да се опишат процентите от целия капитал на всеки съдружник; както и друг, вътрешен работен документ, в който се посочват функциите на всеки съдружник, заплащанията и хонорарите, както и това, което ще върши.
Без солиден бизнес план.
Бизнес планът е пътната карта на компанията, която отбелязва всеки етап, както и целите. Лесно е да се правят грешки при проектирането на първия бизнес план. Сред най-честите грешки е третирането на този план като необходимост за получаване на финансиране, а не като инструмент за бъдещето на компанията.
Пълният текст е публикуван в брой 618 на "Нова дума".