Нова дума

Пътувах до България и не ми дават RAI

1 ноември 2012

Въпрос:

Здравейте!

На 50 години съм и нямам работа. Записан съм в бюрото по труда, където ми подпечатват талона на всеки три месеца. Като стана година, подадох молба за помощ RAI. Какво беше разочарованието ми, когато получих отказ, защото съм пътувал до България. В писмото беше посочена и датата на завръщане, която е точна. Наистина си ходих до България за две седмици в края на лятото, но не знаех, че е проблем – нали не получавам паро! Правилно ли постъпват?

 

С уважение,

Николай Христов

 

Отговор:

През юли т.г. влязоха в сила промени, които засягат изискванията за получаване на някои видове обезщетения и помощи за безработица. Сред тях е т. нар. RAI (Renta Activa de Inserción). Това е финансовата помощ, предвидена за определени категории безработни – инвалиди, пострадали от домашно насилие или трайно безработни, които са навършили 45-годишна възраст. Едно от изискванията към последните е: да са регистрирани без прекъсване като търсещи работа в бюрото по труда в продължение най-малко на 12 месеца. За прекъсване обаче се смята и ако са били в чужбина по какъвто и да е повод и за какъвто и да било срок. В такъв случай се прави нова регистрация и 12-те месеца започват да текат наново.

Явно това е основанието за отказ във Вашия случай.

 

Целият отговор е публикуван в брой 462 на "Нова дума".

Сподели в:  facebook twitter google+
Коментирай

Коментари: