Контрол над безработните с обезщетения и помощи
6 юли 2012
„В Испания трябва да си променим манталитета и всички заедно да изкореним начините на действие, присъщи на сивата икономика – да не плащаме данъци, да получаваме обезщетения, които не трябва да се получават, да възлагаме работа на служители, които не са регистрирани в социалното осигуряване...” Думите на вицеприемира Сорая Саенс де Сантамария са отпреди няколко дни. Те доказват твърдото намерение на управляващите да се гледат под лупа всички обезщетения и помощи, излизащи от държавната хазна. Ще бъде назначен повече персонал в Инспекциите по труда, който ще работи в по-тясно сътрудничество с Данъчната агенция, и ще бъдат увеличени санкциите за нередовните работодатели. Има основание за това: през първите шест месеца на 2012 г. са разкрити 40 000 нелегални работници, 14 000 фалшиви договора и 800 нарушения в областта на социалното осигуряване. От началото на годината до 26 юни са хванати 4500 души, които са „съвместявали” работа и получаване на обезщетение за безработица.
Как Обществената служба по заетостта (Servicio Público de Empleo Estatal, SEPE) контролира бенефициентите на обезщетения и помощи за безработица?
Целият текст е публикуван в брой 449 на "Нова дума".




