Въпроси и отговори за испанската националност, baja médica, пенсии
21 юни 2018
От страниците на „Нова дума“ адвокат София Николаева отново отговаря на читателски въпроси. Темите, които засяга в този брой, са за дълговете и наследството в България след придобиване на испанска националност, какво е необходимо, за да се смени гражданството на българче, родено в Испания и дали са задължителни изпитите на института „Серванетес“, ако сме завършили степен на образование в Испания. Също така дава отговори и на питания за помощи и болнични.
Въпрос 1:
Здравейте, драга редакция.
Чрез вас бих искал да задам въпрос на адв. Николева. При придобивана на испанска националност и отказ от българска, какво се случва в България със собствеността ми и с наследството, с трудовия ми стаж и с дълговете ми – било то към енергото, мобилния оператор или за неплатени данъци в общината?
Благодаря за предоставената възможност!
Иван Христов
Въпрос 2:
Здравейте!
Работя 10 години в Испания - сервисио доместико, имам пълната осигуровка, имам 11 години трудов стаж в България. Какъв ще бъде размерът на пенсията ми в Испания?
Благодаря!
Йорданка Павлова Василева
Въпрос 3:
Здравейте, адв. Николаева!
Бих искала да ви попитам нещо във връзка с испанската националност. Ако си завършил учебно заведение в Испания – висше образование или bachillerato, трябва ли да се държат двата изпита към института Сервантес за език и за познаване на социо-културната реалност в страната?
Благодаря предварително!
Симона
Въпрос 4:
Здравейте, г-жо адвокат!
Моят въпрос е свързан с испанското гражданство на дете, родено тук, в Испания. Задължително ли е и двамата родители да работят при подаването на документите? Мои познати твърдят, че ако сме на паро с мъжа ми, ще откажат националността на детето ни.
Надявам се да може да ми отговорите.
Поздрави!
Доника Веселинова
Въпрос 5:
Уважаема адв. Николаева,
Имам следното питане към вас: работя сервисио доместико в няколко къщи, но не всички ме осигуряват. Имам общо около 30 часа на седмица осигуровки. Случи се така, че по време на работа при сеньората, която не ми плаща осигуровки, паднах и си счупих ръката. Тя не повика линейка, а ми викна такси, за да отида в спешна помощ. Казах, че съм паднала на излизане от работа, но не знам каква ще ми е бахата. Какво трябва да направя, за да се води случилото се трудова злополука? Една мед. сестра спомена, че работодателите, които ме осигуряват, трябва да попълнят някакви документи. Какви са те и какво да направя, ако откажат? Как се изплащат болничните – като процент имам предвид, и колко време ще бъда баха? Какви действия мога да предприема спрямо работодателката си, която не ме осигурява, в този случай?
Благодаря предварително!
Фани Андреева
Отговорите на адв. София Николаева (тел. 691 466 305) са публикувани в брой 606 на "Нова дума".